Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Czym jest?

Czym jest?

Abp Jędraszewski w krakowskim seminarium - fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

Priorytety w formacji seminaryjnej: co jest ważniejsze - wymagać czy kochać?

- Jesteśmy ze świata, jesteśmy dla świata, ale jesteśmy już inni niż ten świat. - mówił abp Marek Jędraszewski w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, gdzie odbyła się druga już edycja „Dialogów", czyli spotkań metropolity z klerykami, podczas których alumni mogli zadawać swojemu Pasterzowi nurtujące ich pytania.

...więcej
Klerycy - fot. Piotr Wasacz

Odpowiedzieć na wezwanie Pana

Myślę, że taką podstawową cechą wewnętrzną jest rozpoznanie w świetle Chrystusa swojej słabości, grzeszności. Potrzebna jest również - mimo że ma się do czynienia z beznadziejną sytuacją, nic nie da się zrobić - gotowość do pójścia za Jezusem Chrystusem: „skoro Ty mówisz, to ja pójdę”. To są bardzo głębokie, wewnętrzne predyspozycje, które według mnie powinny cechować przyszłych kapłanów. Natomiast bardzo pożądane są też cechy zewnętrzne: otwartość do ludzi, umiejętność dobrego mówienia, umiejętności organizacyjne. A żeby dobrze mówić, organizować, kontaktować się z ludźmi, trzeba być oczytanym, być na pewnym poziomie intelektualnym, posiadać empatię, nie dystansować się od ludzi, nie tworzyć wrażenia, że jestem stworzony do wyższych rzeczy, w związku z tym brzydzę się ludźmi słabymi, biednymi, chorymi. Młody człowiek musi stopniowo odkrywać takie cechy, przełamywać, ciosać swoją osobowość.

...więcej
O. Marek Kudach SP - fot. Archiwum WSD Zakonu Pijarów

Słowo „współbrat” to nie pusty frazes

O życiu i zasadach panujących w seminarium opowiada rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów w Krakowie o. Marek Kudach SP.

...więcej
Święcenia - fot. WSD Zakonu Pijarów

Być ojcem. Dla kleryków

O posłudze ojca duchownego w seminarium opowiada ks. dr Mirosław Smyrak z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

...więcej
Modlitwa w seminaryjnej kaplicy - fot. WSD Zakonu Pijarów

Nauka i modlitwa w seminarium

W seminarium dba się o całościowy rozwój człowieka. Jak mówi o. Marek Kudach SP, w zakonie bardzo mocno podkreśla się życie wspólne: „razem się modlimy, razem jemy posiłki, każdego dnia po obiedzie spotykamy się na wspólnej rekreacji. Myślę, że to jest jedna z podstawowych rzeczy, która zaspokaja naszą ludzką potrzebę kontaktu i pomaga rozwijać ludzkie relacje” – zauważa rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów.

...więcej
Klerycy w seminaryjnej kaplicy - fot. WSD Zakonu Pijarów

Seminaryjny słowniczek

Czym w seminarium zajmują się horariusz, hebdomedariusz, infirmiarz i socjusz? Kiedy obowiązuje silencium sacrum? I co robi się w refektarzu, dormitorium i kapitularzu?

...więcej
Seminarium w Pelplinie - fot. Dawid Pryba / wikipedia.org

Potrzeba odwagi

„Powołanie jest na pewno wspaniałą przygodą, ale potrzeba odwagi, by ten głos usłyszeć i za nim pójść” – mówi bp Wiesław Śmigiel z diecezji pelplińskiej, której seminarium przygotowało właśnie film promujący powołanie kapłańskie.

...więcej
Bp Grzegorz Ryś - fot. o. Jan Maria Szewek OFMConv.

Seminarium jest drogą

Seminarium jest drogą. Na niej są ważne momenty, które dają człowiekowi możliwość rozeznania, czy to faktycznie jest jego droga. Pierwszym jest rok propedeutyczny, czyli czas ściśle ewangelizacyjny. Dzisiaj młodemu człowiekowi bardzo potrzebne jest odnalezienie samych podstaw wiary w osobistym spotkaniu z Jezusem Chrystusem, w modlitwie myślnej, w medytacji nad Pismem Świętym, w adoracji Najświętszego Sakramentu. To jest ogromnie potrzebne. Albo wypracuje własną drogę modlitwy już na całe życie, albo nie ma co dalej bawić się w tę drogę. Co nam z księdza, który się nie modli, który jest niewierzący, albo który jest wierzący teoretycznie, czyli opowiada cały czas o Bogu, ale sam z Nim nie rozmawia?

...więcej
Bp Grzegorz Ryś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - fot. jms

Kim jest kapłan w świecie, kim w Kościele? (wideo)

Kim jest kapłan w świecie, kim w Kościele? Jakie kapłana potrzebuje Kościół? W świecie kapłan ma być tym samym, czym każdy chrześcijanin – światłem, solą, świadkiem. Dla Kościoła kapłan jest sługą – mówi bp Grzegorz Ryś pytany przez kleryka WSD Archidiecezji Krakowskiej.

...więcej
Święcenia u dominikanów - fot. dominikanie.pl

Kapłaństwo – służba temu, co jest nie do ogarnięcia (wideo)

„Dzieło Jezusa jest nie do opisania. Cały świat nie pomieściłby ksiąg, które trzeba by napisać. Nie ma takiej biblioteki. Dzieło Jezusowe jest ponad nami. Nie da się go przejeść, nie da się go zrozumieć, nie da się go ogarnąć w całości. Miejcie świadomość, że Pan Bóg was posyła do służby w czymś, co was absolutnie przerasta, co jest większe niż wszystko, co potraficie pomyśleć, zrobić, dać sami z siebie, co jest ponad wami. Służycie czemuś, co jest nie do ogarnięcia” – mówił bp Grzegorz Ryś w czasie homilii wygłoszonej w dniu święceń kapłańskich w Zakonie Braci Kaznodziejów (Dominikanów).

...więcej
Kogo wolno wyświęcić na kapłana? - fot. thetalesend - flickr.com

Kogo wolno wyświęcić na kapłana?

Jakkolwiek nikt nie przychodzi do seminarium gotowy do natychmiastowego wyświęcenia na księdza, to jednak istnieje szereg wstępnych wymogów, którym kandydat powinien sprostać. O ile samo powołanie do służby Bożej pozostaje tajemnicą, to jednak istnieją obiektywne kryteria, pozwalające rozpoznać jego autentyczność oraz zdatność danego mężczyzny do podjęcia i pełnienia funkcji kapłańskich. Ocena taka należy do kompetentnej władzy kościelnej i podejmowana jest indywidualnie w odniesieniu do każdej osoby. Sam kandydat powinien wstępnie ocenić siebie, zanim wyruszy w drogę do seminarium.

...więcej
Po co jest seminarium - fot. Daan M - flickr.com

Po co jest seminarium?

Miedzy powołaniem a bramą

...więcej
Dzień z życia kleryka - fot. www.wmsd.waw.pl

Dni jak trawa - dzień z życia kleryka

Każdy dzień w seminarium ma z góry ustalony rytm. Raczej napięty. Uczy to niełatwej sztuki planowania czasu. Nie od razu da się przyzwyczaić do życia w innym rytmie. Są takie dni, że  po porannym wyjściu na modlitwę, do pokoju wraca się dopiero wieczorem, dosłownie padając na twarz. Pozostaje wtedy uczucie, że dzień, choć ciężki, został maksymalnie wykorzystany. Dni kleryka są jak trawa, co rośnie (por. Ps. 90) – rankiem ochoczo kwitnie, zaś wieczorem usycha, mimo wszystko zadowolona z dobrze przeżytego dnia.

...więcej
Życie modlitewne w seminarium - fot. www.wmsd.waw.pl

Życie modlitewne w seminarium

Każdy z kleryków wstępujących do seminarium, przychodzi z różnym bagażem doświadczeń osobistych, intelektualnych i duchowych. Czas formacji umożliwia pogłębienie, a nierzadko nadrobienie tego, co z różnych powodów zostało wcześniej zaniedbane. Jednym z najważniejszych elementów formacji to pogłębienie relacji z Bogiem, wsłuchiwanie się w głos Tego, który nas powołał.

...więcej
Odmitologizować seminarium - fot. www.wmsd.waw.pl

Odmitologizować seminarium - modlitwa

Myśląc o seminarium każdy odczuwa coś innego. Jedni dostają gęsiej skórki, inni starają się momentalnie o tym zapomnieć, bo tak ich to napawa lękiem. Są też tacy, dla których wielkim marzeniem jest przestąpienie jego progów, a w efekcie przyjęcie święceń kapłańskich. Wreszcie są też ci, którzy już się tam znaleźli i, wbrew obiegowym opiniom, mają się dobrze – bo jak można się źle czuć, mieszkając pod jednym dachem z Jezusem? Pokażę Wam, że seminarium nie jest wcale tak straszne, jak się wydaje.

...więcej
Odmitologizować seminarium – nauka - fot. Pete Markham - flickr.com

Odmitologizować seminarium – nauka

Kolejnym elementem formacji kleryka jest nauka. Tutaj pojawia się dość zabawny mit – rozpowszechniony zwłaszcza wśród nobliwych starszych pań przychodzących codziennie do kościoła – który głosi, że kleryk uczy się przez 6 lat czytać tę wielką czerwoną książkę, która leży na ołtarzu, czyli odprawiać Mszę Św. Rzeczywiście, jest to prawda, jednak wdrażamy się w praktyczne celebrowanie dopiero na ostatnim roku studiów. Można to zinterpretować nieco głębiej. Przez 6 lat uczymy się nie tyle jak celebrować, ale jak przeżywać to, co jest jednym z najistotniejszych wydarzeń w wierze katolickiej. Msza to wielka, tajemnicza i święta rzecz, do której nie można byle jak podchodzić. To trzeba chcieć zgłębiać, a nie tylko być na niej obecnym. Kapłan musi prawdziwie przeżywać Mszę, choć między prawdziwą celebracją misterium a przeczytaniem tekstów mszalnych jest bardzo cienka granica. Chyba jednak każdy woli piękną liturgię niż rutynowe odczytanie.

...więcej
Czas wolny kleryka - fot. James Ogley - flickr.com

Czas wolny kleryka

W seminarium kleryk ma dla siebie sporo wolnego czasu w ciągu dnia. Wprawdzie po śniadaniu, miedzy wykładami czy w przerwie studium – nie jest go zbyt wiele, ale jeśli ktoś dobrze sobie wszystko zaplanuje, to nawet uda mu się wypić kawę. Niektórzy do perfekcji opanowali wykorzystanie każdej minuty wolnego czasu. Jednym ze sposobów jest podgrzewanie wody poprzez ustawienie elektronicznego włącznika czasowego, który rozpoczyna gotowanie 5 minut przed zakończeniem wykładu i po powrocie do pokoju – wystarczy zalać wrzątkiem kubek z kawą. Ów napój jest elementem integracyjnym. Podczas picia kawy rozwijają się przyjaźnie, a często właśnie wtedy przychodzą nam do głowy genialne pomysły lub rozwiązania problemów, które nas spotykają. Oczywiście – picie kawy nie jest naszym jedynym zajęciem.

...więcej

Spełniony ojciec i mężczyzna

Rozmowa z o. Tomaszem Jędruchem SP, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów w Krakowie

...więcej