Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Życie konsekrowane» Święci zakonnicy

Święci zakonnicy

bł. Dominik Spadafora

Zapomniany dominikanin

Dominik Spadafora wkroczył w życie polskiego księdza, kiedy postanowił on odwiedzić sanktuarium błogosławionego. - Jego ciało znajduje się w szklanej trumnie. Gdy przed nią uklęknąłem, poczułem przepiękny zapach kwiatów. Jednak oprócz świeczki nie było tam roślin. Do dzisiaj nie wiem, jak to wytłumaczyć - podkreśla. Kolejnym krokiem była podróż do miejsca, gdzie błogosławiony przyszedł na świat - Sycylię. Dzień przed wyjazdem ks. Krzysztof miał sen, w którym bł. Dominik wychodzi z urny, a z jego ust wypływa krew. - Przeraziłem się, bo nie wiedziałem, co to może oznaczać. Skojarzenia miałem niczym z gangsterskiego filmu: Sycylia, „Ojciec chrzestny”, mafia itd. Mimo to pojechałem do Randazzo, gdzie spotkałem niezwykłych ludzi. Rozmowy z nimi sprawiły, że wróciłem do księdza biskupa z wiadomością o rozpoczęciu procesu kanonizacyjnego. Pojawił się jednak problem. Biskup przyznał otwarcie, że diecezja nie ma pieniędzy. To samo usłyszałem od postulatora generalnego dominikanów w Rzymie o. Vito Gomeza - opowiada ks. Krzysztof. Dzisiaj przyznaje, że wówczas przyszła mu do głowy myśl, iż może jeszcze nie nadszedł czas bł. Dominika. Jednak nie zwątpił.

...więcej
Św. Józef Kalasancjusz

Św. Józef Kalasancjusz ( 1557-1648 ) - założyciel Zakonu Szkół Pobożnych

Powiedzieli o nim: – był największym świętym wśród pedagogów i największym pedagogiem wśród świętych...

Po obronieniu doktoratu z teologii wyruszył w 1592 roku do Rzymu. Celem było zdobycie beneficjum kościelnego. Stało się jednak coś, czego się nie spodziewał... W Wiecznym Mieście diametralnie zmienia swoje plany. Powodem było osobiste, wewnętrzne doświadczenie, u którego źródeł leżała wrażliwość serca i otwarcie na tchnienie Ducha Świętego. Wędrując ubogą dzielnicą Zatybrza miał okazję zetknąć się z smutnym losem dzieci pozbawionych możliwości uczenia się, zepchniętych na margines społeczeństwa. Ich analfabetyzm determinował dalsze życie - pozbawione perspektyw, skazane na uległość złu, nieustanne szukanie pracy, życie zredukowane do najniższych posług. Zdecydował, że nie wraca do Hiszpanii. Postanowił się nimi zająć.

...więcej
Edyta Stein

Od ateizmu do mistyki

„Dlaczego ty Go poznałaś?” – z rozpaczą w głosie pytała Augusta Stein swoją najmłodszą córkę Edytę, gdy ta oznajmiła, że jej „spotkanie” z Chrystusem pociągnęło za sobą decyzję wstąpienia do Karmelu

Steinowie byli wyznawcami judaizmu. Edyta, ich jedenaste dziecko, przyszła na świat w największe żydowskie święto – Dzień Pojednania. Po wczesnej śmierci ojca wychowywały ją przeważnie starsze siostry, gdyż matka prowadziła przejętą po mężu składnicę opału.

...więcej
Św. Edyta Stein - fot. wikipedia.org

Znalazłam prawdę. Edyta Stein

Bóg szuka człowieka. Ta prawda przekazana została w słowie Bożym już na początku Objawienia, gdy zagubiony w grzechu i kryjący się z tego powodu przed Bożym wejrzeniem człowiek, usłyszał pytanie: „Gdzie jesteś?” (Rdz 3, 9). Całe dzieje Izraela i Kościoła, dzieje zbawienia, to nieustanne poszukiwanie człowieka przez Boga. Człowiek szuka Boga. Doświadczenie samotności, własnej niewystarczalności i kruchości ludzkiej egzystencji prowadzi do otwarcia człowieka na rzeczywistość nadprzyrodzoną. W tym wymiarze życia odsłania się prawdziwa ludzka godność i wielkość.

...więcej
Benedykt z Nursji - fresk Fra Angelico

Blisko świętości

Skąd przyszedł i dokąd podążał największy europejski święty? Nie wszczynał głośnych rewolucji, nie zginął śmiercią męczeńską, a jednak przemienił cały kontynent. Zakon, który założył – przez sześć wieków największy na świecie – krzewił i przekazywał europejskie dziedzictwo kulturalne i społeczne. Tyle pracy między ludźmi, a wszystko wyrosło… w ciszy.

...więcej
1«122