Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Papieże o powołaniu» Franciszek

Franciszek

Franciszek - fot. Angélica Rocha - JMJ Rio 2013

„Młodzi, nie traćcie nadziei, by iść zawsze dalej!”

W czasie swojej marcowej wizyty w Neapolu papież Franciszek spotkał się z młodzieżą na morskiej promenadzie. Wydarzenie poprzedziły modlitwy, śpiew i świadectwa, a wśród tłumów zebranych nie zabrakło też starszych pokoleń. Centralnym punktem spotkania były pytania zadawane Franciszkowi. Przedstawicielka młodych zapytała o smutek i zwątpienie, jakie często towarzyszą wzrastaniu w wierze. W odpowiedzi Ojciec Święty zaznaczył, że Bóg posługuje się nie tylko słowem i gestem, ale także milczeniem. Doświadczamy tego często właśnie w chwilach cierpienia i smutku. Nie ma na to gotowej odpowiedzi, jednak do owej tajemnicy możemy się zbliżyć poprzez Krzyż Jezusa – zaznaczył Franciszek.

...więcej
Papież do młodych - fot. Korea.net / flickr.com

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8)

Niektórzy z was słyszą lub usłyszą Boże powołanie do małżeństwa, do założenia rodziny. Wielu dziś myśli, że to powołanie stało się już „niemodne”, ale to nieprawda! Właśnie z tego powodu, cała wspólnota kościelna przeżywa szczególny okres refleksji na temat powołania i misji rodziny w Kościele i w świecie współczesnym. Ponadto zachęcam was do zastanowienia się nad powołaniem do życia konsekrowanego i kapłaństwa. Jakże to wspaniałe, kiedy widzimy ludzi młodych przyjmujących powołanie, by oddać się całkowicie Chrystusowi i na służbę Jego Kościołowi! Zadajcie sobie pytanie, z czystym sercem i nie lękajcie się tego, o co was prosi Bóg! Poczynając od waszego powiedzenia „tak” na wezwanie Pana, staniecie się nowymi ziarnami nadziei w Kościele i w społeczeństwie. Nie zapomnijcie: wola Boża jest naszym szczęściem!

...więcej
Kobieta nad morzem - fot. Pedro Ribeiro Simões - flickr.com

Kobieta i mężczyzna są sobie nawzajem potrzebni

„Kultury kobiece. Między równością a różnicą”. Do tego tematu sesji plenarnej Papieskiej Rady Kultury nawiązał Ojciec Święty, spotykając się z jej uczestnikami.

...więcej
Papież Franciszek wchodzący do Domus Sanctae Martahe - fot. wikipedia.org

Papież Franciszek o potrójnej łasce co do woli Bożej

Trzeba stale modlić się i prosić Boga o łaskę zrozumienia Jego woli, pójścia za nią i wypełniania jej aż do końca. Wskazał na to Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Nawiązując do pierwszego czytania liturgicznego z Listu do Hebrajczyków Franciszek zwrócił uwagę na ukazany tam kontrast między dawnym prawem Starego Przymierza, a nowym, związanym z jedyną ofiarą Chrystusa. To właśnie ona wskazuje, jaka „ofiara” najbardziej podoba się Bogu: nie całopalenia ze zwierząt, ale poddanie własnej woli – woli Ojca. Mówi o tym także dzisiejszy psalm responsoryjny ze znamiennym refrenem: „Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę”. Według Papieża wyraża on drogę świętości chrześcijanina.

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Tomaz Silva/ABr - wikipedia.org

Ojciec Święty do młodych Filipińczyków: bądźcie świętymi, nauczcie się płakać i umieć otrzymywać, także od ubogich

„Potrzeba waszej świętości” – apelował Franciszek do filipińskiej młodzieży, z którą spotkał się na Uniwersytecie św. Tomasza w Manili. Papież zachęcił młodych, by nauczyli się płakać w obliczu tragedii oraz zrozumieli, że także oni są ubogimi i sami mogą wiele otrzymać od tych, którym niosą pomoc.

...więcej
Franciszek w Korei - fot. Jeon Han - KOREA.NET - Official page of the Republic of Korea - flickr.com

Młodzieży! Przebudź się!

Jako młodzi chrześcijanie, niezależnie od tego czy jesteście robotnikami czy studentami, czy rozpoczęliście już  karierę czy też odpowiedzieliście na powołanie do małżeństwa, życia zakonnego lub kapłaństwa, jesteście nie tylko częścią przyszłości Kościoła – jesteście również niezbędną i umiłowaną częścią teraźniejszości Kościoła! Jesteście teraźniejszością Kościoła! Trzymajcie się blisko siebie, zbliżajcie się do Boga i wraz z waszymi biskupami i kapłanami przeżywajcie te lata na budowaniu świętszego, bardziej misyjnego i pokornego Kościoła – świętszego, bardziej misyjnego i pokornego Kościoła – Kościoła, który kocha i wielbi Boga, starając się służyć ubogim, samotnym, chorym i zepchniętym na margines.

...więcej
Franciszek w Korei - fot. Jeon Han - KOREA.NET - Official page of the Republic of Korea - flickr.com

Czy jesteście gotowi, by powiedzieć "tak"?

Zrobiło na mnie mocne wrażenie to, co powiedziała Marina: jej życiowy konflikt. Jak postąpić? Iść drogą życia konsekrowanego, życia zakonnego, czy studiować, aby lepiej przygotować się do pomocy innym? Jest to konflikt pozorny, gdyż, kiedy Pan powołuje, powołuje zawsze do czynienia dobra dla innych, zarówno w życiu zakonnym, konsekrowanym, jak i w życiu świeckim jako ojciec czy matka rodziny. Cel jest zawsze ten sam: wielbić Boga i czynić dobro innym. Co powinna zrobić Marina i inni pośród was, którzy zadają sobie to samo pytanie? Ja również sobie je postawiłem w swoim czasie: jaką drogę powinienem wybrać? Ale ty nie musisz wybierać jakiejkolwiek drogi! Musi ją wybrać Pan! Jezus ją wybrał! Ty musisz słuchać Jego i pytać: Panie, co powinienem zrobić?

...więcej
Papież Franciszek - fot. wikipedia.org

Papież na żywo w parafialnym radiu: Trzeba stawiać na rzeczy wielkie! Nie na rzeczy małe!

„Módlcie się, aby Bóg posłał pasterzy. Serce Boga nie jest obojętne na modlitwę swego ludu. A młodym ludziom powiedziałbym, by się nie bali, jeśli poczują wezwanie Jezusa. Niech pomyślą o orędziu chrześcijańskim, które mogą przekazać. Życie jest po to, by je dawać, nie jest po to, by je zachować. I w ten sposób człowiek staje się płodny. Jeśli ktoś czuje, że Bóg go prosi, by ofiarował swoje życie w kapłaństwie, niech się nie boi! Trzeba stawiać na rzeczy wielkie! Nie na rzeczy małe! A jeśli czuje, że Jezus wzywa go do założenia rodziny, niech będzie to rodzina chrześcijańska, duża, piękna, z licznymi dziećmi, które dalej same będą dzieliły się wiarą” – powiedział Papież.

...więcej
Skaut - fot. greg westfall - flickr.com

Papież do młodych: nie zachowujcie się jak emeryci

Papież przestrzega młodych przed rezygnacją z aktywnego życia. Młody człowiek nie może się zachowywać jak emeryt – powiedział Franciszek włoskim skautom. Ojciec Święty zadzwonił do nich na zakończenie Eucharystii, stanowiącej uwieńczenie ich zlotu w Pizie. 30 tysiącom włoskich skautów Papież przypomniał, że nie może im zabraknąć odwagi.

...więcej
Ministranci - fot. Charles Hutchins - flickr.com

Papież do niemieckich ministrantów: bierzcie wzór z Maryi

"Za pośrednictwem tego konkretnego człowieka o imieniu Jezus możemy zrozumieć, czego tak naprawdę chce Bóg. Chce on, by ludzie byli wolni, by czuli, że zawsze są pod ochroną jako dzieci dobrego Ojca. Aby zrealizować ten plan, Bóg potrzebuje jednej osoby. Potrzebuje niewiasty, matki, która wyda na świat Syna. Jest nią Maryja Dziewica, której oddajemy cześć w czasie tych nieszporów. Maryja była w pełni wolna. W swej wolności powiedziała: tak. Dobro, które uczyniła, trwa na zawsze. W ten sposób służyła Bogu i ludziom. Idźmy za Jej przykładem, jeśli chcemy wiedzieć, czego Bóg oczekuje od nas, swoich dzieci”.

...więcej
Papież Franciszek - fot. wikipedia.org

Papieskie przesłanie na zlot Skautów Europy

Ojciec Święty przypomniał trzy etapy odpowiedzi człowieka na skierowane do niego Boże wezwanie, o czym mówił do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Po pierwsze trzeba służyć bez obaw, Po drugie – doświadczyć Jego miłości, która wypełnia serca i usuwa lęk, a w końcu przyjąć zaproszenie do głoszenia Jego miłości aż po granice ziemi, służąc bliźniemu na najbardziej odległych peryferiach. „To wszystko będzie jednak możliwe, gdy zadbamy o przyjaźń z Jezusem, spotykając Go jeszcze częściej, zwłaszcza w Jego Słowie i w sakramentach” – napisał Papież.

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Jonas Pavão - JMJ Rio 2013 - flickr.com

Franciszek do młodzieży: nie dajcie sobie ukraść wielkich marzeń

W częściowo improwizowanym przemówieniu powróciły też znane wątki odróżniania pielgrzymowania od życiowego włóczęgostwa czy solidarności, jako słowa zakazanego we współczesnym świecie. Papież apelował do młodych, by odważnie kroczyli przez życie z Jezusem, nie zostawiając sobie żadnych furtek i nie chodząc na skróty. Nawiązał też do bezrobocia boleśnie dotykającego południe Włoch. Wskazał, że pokolenie nie mogące się ani uczyć, ani pracować stanowi zarówno porażkę państwa jak i ludzkości. Podkreślił, że nie można się poddać, ponieważ praca daje godność. W tym kontekście wezwał młodzież do wzajemnej solidarności i do tego, by nie pozwoliła sobie ukraść wielkich marzeń.

...więcej
Franciszek - fot. Marcin Mazur - InterMirifica.net

Papież do holenderskiej młodzieży: Jezus daje nam prawdziwe szczęście, gdy naśladujemy Jego sposób życia

Na nowość, wprost rewolucyjność ewangelicznych Błogosławieństw zwraca uwagę Papież w przesłaniu do katolickiej młodzieży Holandii, zebranej 28 i 29 czerwca na swym dorocznym krajowym festiwalu w opactwie Mariënkroon w Nieuwkujik w holenderskiej Brabancji. Franciszek przypomina Błogosławieństwa, które wybrał na trzyletnie duchowe przygotowanie do światowego spotkania młodzieży w 2016 r. w Krakowie. W tym roku jest to: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3), w przyszłym (2015): „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8); a w ostatnim (2016): „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Jonas Pavão - JMJ Rio 2013 - flickr.com

Papież do młodych: chrześcijanin bez Maryi i Kościoła jest sierotą

Po miłości do Maryi i do Kościoła można poznać dojrzałość w życiu chrześcijańskim. Papież mówił o tym wczoraj wieczorem podczas spotkania z młodymi rzymianami, którzy rozeznają swoje powołanie. Franciszek podkreślił, że na tej drodze rozeznania bardzo ważna jest obecność Maryi. Ona towarzyszyła też w rozeznaniu swemu Synowi, którego droga była trudna i bolesna.

...więcej
Franciszek - fot. Gabriel Andrés Trujillo Escobedo

Powołania, świadectwo prawdy

Powołanie jest owocem, który dojrzewa na dobrze uprawianym gruncie miłości wzajemnej, która wyraża się poprzez służenie sobie nawzajem w kontekście autentycznego życia kościelnego. Żadne powołanie nie rodzi się samo z siebie ani nie żyje dla siebie. Powołanie rodzi się z serca Boga i kiełkuje na dobrym gruncie wiernego ludu, w doświadczeniu miłości braterskiej. Czyż Jezus nie powiedział: „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 35)?

...więcej
Franciszek z młodzieżą - fot. episkopat.pl

Chile: Papież do biskupa o powołaniach

„Co powiedziałby Papież młodemu człowiekowi, który czuje się powołany do życia kapłańskiego lub zakonnego?”. Takie pytanie zadał chilijski biskup, organizujący w swojej diecezji misje terytorialne. „Należy pozwolić Jezusowi na siebie spojrzeć, ponieważ to nie ksiądz, biskup czy papież powołują” - mówił Franciszek. Ojciec Święty odkreślił, że to Jezus, który patrzy z miłością, ukazuje młodemu człowiekowi jego misję, pokazuje mu ludzi i ich potrzeby, przedstawia mu lud Boży, który potrzebuje jego pomocy. „Ważne jest, by każdego dnia pozwalać Jezusowi choć na chwilę na siebie spojrzeć” – mówił Papież do chilijskiego biskupa zatroskanego brakiem powołań.

...więcej
Argentyna - fot. TheAlieness GiselaGiardino - flickr.com

Papież do argentyńskiej młodzieży o znaczeniu spotkania z Jezusem

„Apostołowie byli młodzi, nie wszyscy, ale niektórzy tak. Jan był młodzieńcem. Jezus ich poruszył, napełnił entuzjazmem. Byli pełni podziwu, jaki rodzi się, gdy ktoś spotyka Jezusa. Pobiegli powiedzieć znajomym: «Spotkaliśmy Mesjasza! Spotkaliśmy tego, o którym mówią prorocy!». Spotkać Jezusa! Popatrzcie, jacy byli apostołowie: później osłabli i nie zachowali się dobrze. Piotr zaparł się Jezusa, Judasz Go zdradził, inni uciekli. A więc potem przychodzi walka, by pozostać wiernym spotkaniu z Jezusem. Pytam cię zatem: A ty, kiedy spotkałeś Jezusa? Jakie było to spotkanie? Spotkałeś się z Jezusem albo spotykasz Go teraz?”.

...więcej
Papież Franciszek udziela chrztu w Wigilię Paschalną - fot. YouTube.com

Papież na liturgii Nocy Paschalnej: wróćmy tam, gdzie Chrystus nas powołał swą łaską, by nieść światło naszym braciom

„Galilea jest miejscem pierwszego powołania, gdzie wszystko się zaczęło! Powrócić tam, powrócić do miejsca pierwszego powołania. Jezus przechodził nad brzegiem jeziora, kiedy rybacy zarzucali sieci. Wezwał ich, a oni zostawili wszystko i poszli za Nim (por. Mt 4,18-22). Powrót do Galilei oznacza ponowne odczytanie wszystkiego, wychodząc od krzyża i od zwycięstwa. «Bez obawy, nie lękajcie się». Odczytać na nowo nauczanie, cuda, nową wspólnotę, entuzjazm i opuszczenie aż do zdrady – odczytać ponownie wszystko wychodząc od końca, który jest nowym początkiem, od tego najwyższego aktu miłości. Także dla każdego z nas droga z Jezusem zaczęła się od jakiejś «Galilei». «Pójść do Galilei» znaczy coś pięknego, znaczy odkryć na nowo nasz chrzest jako żywe źródło, zaczerpnąć nową energię u korzeni naszej wiary i naszego doświadczenia chrześcijańskiego.

...więcej
Papież Franciszek wchodzący do Domus Sanctae Martahe - fot. wikipedia.org

Poniedziałkowa Msza papieska: modlitwa w intencji powołań

O modlitwę w intencji powołań, aby Bóg posłał z misją księży i zakonnice mających serca wolne od bałwochwalczej próżności czy przywiązania do władzy i pieniędzy, prosił wiernych Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii Franciszek komentował scenę z młodzieńcem, który pytał Jezusa co czynić, by osiągnąć życie wieczne, a potem odszedł zasmucony. Był to, jak zaznaczył kaznodzieja, „dobry człowiek”, który choć od młodości zachowywał przykazania, chciał czegoś więcej.

...więcej
Franciszek - fot. Marcin Mazur - InterMirifica.net

„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3)

Drodzy młodzi, Jezus stawia przed nami wzywanie, abyśmy odpowiedzieli na Jego propozycję życia, abyśmy postanowili, jaką drogą chcemy iść, żeby osiągnąć prawdziwą radość. Jest to wielkie wyzwanie wiary. Jezus nie bał się zapytać swoich uczniów, czy chcą rzeczywiście pójść za Nim, czy też raczej wolą odejść i pójść innymi drogami (por. J 6,67). A Szymon zwany Piotrem miał odwagę powiedzieć: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”(J 6,68). Jeśli i wy będziecie umieli powiedzieć Jezusowi „tak”, to wasze młode życie wypełni się znaczeniem i w ten sposób będzie owocne.

...więcej
1«1234» 4