Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata

Z kraju i ze świata

Spotkanie ekstremalnych księży - fot. Paweł Jędo 09 marca 2015

Ekstremalni księża spotkali się w Krakowie

„Ekstremalny ksiądz, to normalny ksiądz” – mówił w niedzielę abp Celestino Migliore, który w Krakowie wziął udział w nowym projekcie ks. Jacka Stryczka – „Ekstremalny ksiądz”.

...więcej
Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w oknie Pałacu Apostolskiego - fot. wikipedia.org 08 marca 2015

Papieskie życzenia dla kobiet

„Dzisiaj, 8 marca, kieruję pozdrowienie do wszystkich kobiet, które każdego dnia starają się budować społeczeństwo bardziej ludzkie i przyjazne. I po bratersku dziękuję także tym, które na tysiąc sposobów dają świadectwo Ewangelii i pracują w Kościele. To jest dla mnie okazja, by potwierdzić doniosłość i konieczność ich obecności w życiu – dodał Franciszek.

...więcej
Bp Marek Solarczyk - fot. facebook 02 marca 2015

„Rozeznać powołanie” – Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

Pod hasłem „Rozeznać powołanie” od 27 lutego do 1 marca w „Księżówce” w Zakopanem odbywała się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Wzięło w niej udział ponad 120 osób.

...więcej
Bp Luc Ravel - fot. Peter17 - wikipedia.org 27 lutego 2015

Bezżenni „nie z wyboru” zapomniani na synodzie

Nie tylko zwyczajne rodziny zostały zepchnięte na margines ostatniego synodu o rodzinie. Inną poważną kwestią, o której zapomniano w czasie październikowych obrad, jest bezżeństwo „nie z wyboru”. Zwraca na to uwagę Episkopat Francji, który chce włączyć tę sprawę do obrad kolejnego synodu. Biskupi zlecili nawet przygotowanie noty teologicznej na ten temat. Ma ją opracować ks. prof. Christoph Theobald z Centre Sèvre w Paryżu. Zostanie ona przedstawiona na wiosennej sesji episkopatu w marcu.

...więcej
Bp Jerzy Mazur - fot. Janusz Halczewski - wikipedia.org 24 lutego 2015

Z misjonarzami głośmy pojednanie

Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za misje – zwraca uwagę bp Jerzy Mazur w komunikacie na drugą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną niedzielą „Ad Gentes” (1 marca). To dzień szczególnej pamięci o misjonarzach oraz okazja do wsparcia ich modlitwą i ofiarą. - Pomagając misjonarkom i misjonarzom, których liczba systematycznie wzrasta, spłacamy nasz dług wdzięczności za wiarę – podkreśla przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie z okazji niedzieli „Ad Gentes”.  Nazywana tak druga niedziela Wielkiego Postu jest w Polsce obchodzona jako dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Przypomina o powszechności powołania misyjnego w Kościele.

...więcej
"Bóg nie umarł" 21 lutego 2015

„Bóg nie umarł” od 6 marca w polskich kinach

„Chcieliśmy, żeby widzowie wyszli z kina podbudowani, żeby poczuli w sobie energię i chęć pokazywania innym, że Bóg nie umarł” – mówi David A.R. White jeden z producentów i aktorów filmu „Bóg nie umarł”, który 6 marca wchodzi na ekrany polskich kin. „Bóg nie umarł” to najgłośniejszy film religijny ostatnich lat. Kilka miesięcy temu był wielkim przebojem kinowym w USA, wyprzedzając takie hity jak „Samoloty 2” i oscarowy „Grand Budapest Hotel”.

...więcej
O. Michał Tomaszek OFMConv, o. Zbigniew Strzałkowskie OFMConv i ks. Alessandro Dordi - fot. misje.franciszkanie.pl 17 lutego 2015

5 grudnia beatyfikacja polskich męczenników w Peru

Znamy wreszcie termin beatyfikacji polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka oraz włoskiego kapłana ks. Alessandra Dordiego. Wyniesienie na ołtarze męczenników nastąpi 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru.

...więcej
Mała Arabka - fot. wikipedia.org 16 lutego 2015

Ku kanonizacji dwóch Arabek z Ziemi Świętej

Na konsystorzu publicznym Papież podjął decyzję o kanonizacji trzech błogosławionych kobiet, które żyły w XIX wieku. Chodzi o Francuzkę Jeanne Émilie de Villeneuve, założycielkę zgromadzenia sióstr Niepokalanego Poczęcia, i dwie Arabki z Ziemi Świętej. Są nimi:Maria Alfonsyna Danil Ghattas z Jerozolimy, założycielka tamtejszego zgromadzenia sióstr Różańca św., i karmelitanka Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, znana mistyczka, urodzona koło Nazaretu, a zmarła w założonym przez siebie klasztorze w Betlejem.

...więcej
„Jonasz. Wstań i idź do Niniwy” 15 lutego 2015

„Jonasz” – pierwsza oblacka gra planszowa

„Rzuć kostką! Zewangelizuj Niniwę!” – zachęca oblackie duszpasterstwo młodzieżowe, które właśnie wydało grę planszową „Jonasz. Wstań i idź do Niniwy”. Planszówka łączy fabularną historię biblijnego proroka z ideą opartego na niej oblackiego duszpasterstwa młodzieżowego NINIWA. „Jako niniwici identyfikujemy się z mieszkańcami grzesznego miasta, którzy ciągle potrzebują się nawracać – mówi KAI Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Młodzieżowego NINIWA. – Nasze środowiska rówieśnicze wołają o nasze zaangażowanie, troskę i ewangelizację. Dlatego jednocześnie czujemy się podobni do Jonasza, który mimo oporów i swoich słabości chce wychodzić ze swoją misją” – dodaje Zieliński.

...więcej
Brazylia - fot. José Serra - flickr.com 14 lutego 2015

Brazylia: wzrost liczby powołań kapłańskich

W ostatnich latach w Brazylii wyraźnie wzrosła liczba powołań kapłańskich. W przeszłości większość brazylijskich kapłanów było zakonnikami, jednak obecnie sytuacja zmienia się na korzyść księży diecezjalnych.

...więcej
O. Leon Knabit OSB - fot. YouTube.com 14 lutego 2015

Ojciec Leon o walentynkach

Co prawda walentynki nie są jakoś szczególnie zakorzenione w polskiej tradycji i historii, ale jest to dzień bardzo pozytywny, to święto miłości, życzliwości i wzajemnej sympatii – wobec tego, dlaczego go nie obchodzić? Ojciec Leon wystąpi nietypowo – walentynkowo – i jak zwykle zaskakująco. Mowa będzie o chrześcijańskiej kamasutrze, zakochaniu i …seksie. Czy walentynki to jedynie święto młodych? Kochać przecież można w każdym wieku. Obdarzajmy się zatem miłością i uśmiechem, bądźmy dla siebie życzliwi, nie tylko w walentynki. Życząc wiele miłości, tej ludzkiej i tej Bożej dla wszystkich zakochanych i nie tylko – zapraszamy na spotkanie z o. Leonem.

...więcej
Instrukcje współżycia - fot. Facebook.com 14 lutego 2015

„Instrukcje współżycia” – vlog inicjatywy Wierność jest sexy

Jak zrobić zakupy z chłopakiem / dziewczyną i nie zwariować? Jak poradzić sobie z rutyną i podtrzymać ogień w związku? Na te i inne pytania odpowiadają Natalia i Maciek Białobrzescy w filmikach „Instrukcje współżycia” publikowanych w serwisie YouTube na kanale Wierność jest sexy.

...więcej
Niewidomy - fot. Philippe Put - flickr.com 10 lutego 2015

Niepełnosprawność można wygrać

Od 25 lat prowadzi programy w Radiu Wrocław i uczy niepełnosprawną młodzież. Jego życie jest szalone i pełne pomysłów. Nic dziwnego, gdyby nie to, że stracił wzrok w wieku trzech lat. – Zaraz będę – usłyszałam przez telefon, gdy czekałam na spotkanie. – Przepraszam za to spóźnienie, ale niewidomy kierowca jeździ wolniej – dorzucił zawadiacko. W niskim, wyrazistym głosie radiowca słychać było dystans wobec siebie i radość życia.

...więcej
Ks. Jacek WIOSNA Stryczek - fot. Leszek Ogrodnik 10 lutego 2015

Nowy pomysł księdza Stryczka – EKSTREMALNY KSIĄDZ

Znasz księdza, który nigdy nie odpuszcza? Takiego, który jest aktywny i ciągle stawia sobie nowe wyzwania? Już teraz możesz zgłosić go do nowego projektu – EKSTREMALNY KSIĄDZ! Projekt jest nowym pomysłem ks. Jacka WIOSNY Stryczka, inicjatora SZLACHETNEJ PACZKI i skierowany jest do księży z terenu całej Polski, którzy zorganizują Ekstremalną Drogę Krzyżową dla swoich parafian.

...więcej
Oscar Romero - fot. Giobanny Ascencio y Raul Lemus- Grupo Cinteupiltzin CENAR El Salvador - wikipedia.org 05 lutego 2015

Męczeństwo za wiarę arcybiskupa Romero

Zastrzelony 35 lat temu przy ołtarzu arcybiskup stolicy Salwadoru Oscar Arnulfo Romero nie był jakimś „politycznym mesjaszem”, ale człowiekiem Kościoła i wiary. W związku z zatwierdzeniem dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o jego męczeństwie za wiarę tak scharakteryzował go postulator sprawy beatyfikacyjnej, abp Vincenzo Paglia.

...więcej
Kard. João Braz de Aviz - fot. Cristina Gallo - Agência Senado 03 lutego 2015

Życie konsekrowane: na co zwraca uwagę Franciszek?

Jak zwraca uwagę Kard. João Braz de Aviz, ta forma powołania w Kościele jest wciąż aktualna i znajduje naśladowców także poza środowiskiem katolickim. Problemem pozostaje pewna niestałość w powołaniu: co roku wspólnoty zakonne porzuca trzy do czterech tysięcy osób. Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zaznacza, że na ponad milion żyjących osób konsekrowanych być może ta liczba nie wydaje się duża. Jednak sama tendencja jest niepokojąca.

...więcej
Słowacja - fot. Guillaume Speurt - flickr.com 02 lutego 2015

Słowacja: Światowy Dzień Życia Konsekrowanego cały rok

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego na Słowacji nie ogranicza się tym razem tylko do święta Matki Boskiej Gromnicznej – powiedziała w miejscowej telewizji jedna z tamtejszych zakonnic. Dzięki Papieżowi Franciszkowi, który podarował Kościołowi Rok Życia Konsekrowanego, trwa on 430 dni. Przez cały ten czas poszczególne zakony Słowacji pełnią swoisty dyżur modlitewny, modląc się każdego dnia w wyznaczonej wcześniej wspólnocie za pozostałe zgromadzenia zakonne.

...więcej
Klaryska - fot. wikipedia.org 02 lutego 2015

Dzień Życia Konsekrowanego: wesprzeć siostry kontemplacyjne

W kraju dzisiejsze obchody to również okazja do materialnego wsparcia żeńskich klasztorów kontemplacyjnych. Tych jest obecnie 83, a mieszka w nich 1320 mniszek – przypomina bp Kazimierz Gurda: „Jest to bardzo ważna pomoc, bo właściwie decyduje ona o tym, że życie prowadzone w tych domach zakonnych może się rozwijać, że siostry mogą się utrzymywać – mówi przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – Wiemy, że modlą się one i pracują, ale praca ta nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak kiedyś, ponieważ inne zakłady przejęły te prace, które wykonywały kiedyś siostry. Trzeba nam im pomóc, by te zgromadzenia mogły funkcjonować, tym bardziej, że są nam one bardzo potrzebne” – powiedział bp Gurda.

...więcej
Chiara Lubich - fot. Massimo Finizio - wikipedia.org 29 stycznia 2015

Rozpoczęty proces beatyfikacyjny założycielki Focolari

Idąc za Bożym wezwaniem, Chiara Lubich „zapaliła dla Kościoła nowe światło na drodze ku jedności”. Tak określa się założycielkę ruchu Focolari w papieskim telegramie z okazji rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. Przesłanie odczytano we wtorek wieczorem w katedrze we Frascati pod Rzymem. To na terenie tej diecezji, w międzynarodowym centrum wspomnianego ruchu w Rocca di Papa, zmarła przed siedmiu laty, 14 marca 2008 r., Chiara Lubich. 

...więcej
eSPe 114 28 stycznia 2015

Styczniowe „eSPe” o spowiedzi

Jak przygotować się do spowiedzi? Dlaczego sakrament pokuty jest najbardziej radosny ze wszystkich sakramentów? Jak go powinien przeżywać mąż i ojciec? Co to znaczy, że „konfesjonał jest znakiem alternatywnego świata”? Na te wszystkie pytania odpowiadają redaktorzy styczniowego numeru czasopisma „eSPe” poświeconego sakramentowi pokuty i pojednania.

...więcej

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.