Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Jak znaleźć?» Niezbędnik szukającego

Niezbędnik szukającego

Magdalena Frączek - fot. Paulina Michalak

Czystość w czasach popkultury

Ma 24 lata. Studiuje filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Normalna dziewczyna – przeżywająca radości i problemy właściwe dla jej wieku. A jednak niezwykła, bo śpiewająca o „czystości w czasach popkultury”.

Magda Frączek jest wokalistką i pianistką zespołu Love Story. Ich debiutancki krążek „Talitha kum” został okrzyknięty Debiutem Roku przez Listę Przebojów Muzyczne Dary Darka Ciszewskiego i Janusza ‘Yaniny’ Iwańskiego. 8 marca wypuścili singiel „Effatha” promujący nowy album, który jest zapowiedzią powiewu świeżego tekstu i pięknej muzyki, otwierającej na świat kobiety, współczesnej, niepoprawnej, pozornie zamkniętej, z ogromną nadzieją na Miłość.

...więcej
Żenada na żywo - fot. Eden, Janine and Jim - flickr.com

Żenada na żywo

Wstyd stał się domeną zaścianka. Wmówiono nam, że nowoczesność wiąże się z przekraczaniem granic przyzwoitości (cóż to słowo dziś znaczy?) i łamaniem kolejnych tabu. Wyzwolenie z zasad (w pierwszej kolejności wyrastających z religii) stało się koniecznym warunkiem bycia na fali. Czystość myśli, skromność - grzechem śmiertelnym salonów. Nieskrępowana wolność wyrażania siebie - bogiem, celem samym w sobie, bez względu na cenę.

...więcej
Rozeznawanie woli Bożej - fot. MindsEye_PJ - flickr.com

Rozeznawanie woli Bożej

Poszukiwanie woli Bożej jest ważne, gdyż Bóg, który jest miłością, pragnie dla nas dobra i tym, co rozumując według ludzkiej logiki człowiekowi najbardziej się opłaca, jest właśnie pełnienie Jego woli. Trudnością, którą musimy pokonać, jest nieumiejętność rozróżniania pomiędzy dobrem, a złem. Często zło jawi się dla nas jako dobro i dlatego chcemy po nie sięgać, czego również bardzo pragnie zły duch.

...więcej
Wieniec adwentowy

Przepis na adwent

Adwent. Cztery tygodnie liturgicznego oczekiwania na spotkanie. Dzisiaj człowiek wciąż gdzieś się spieszy, jest niewolnikiem zegarka, budzika, telefonu. Nie potrafi czekać. Jest niecierpliwy, żądny nowych wrażeń. Bóg natomiast ma czas. Jest Panem czasu. Jego atrybutem jest wieczność. Bóg się nie spieszy. Bóg czeka… Czeka na spotkanie z człowiekiem. Co zrobić, żeby się nie rozminąć z Bogiem, nie zatrzymać na świątecznych promocjach, szaleństwie zakupów, prezentach pod choinkę, tanich lub drogich gadżetach, SMS-ach i mailach rozsyłanych ze sztampowym tekstem życzeń (bo któż dzisiaj jeszcze rozsyła własnoręcznie zrobione i wypisane świąteczne kartki)? Co zrobić, by nie czekać bezsensownie, jak np. na spełnienie horoskopu? Adwent jest właśnie po to, aby spotkaniu Boga ze mną i z Tobą NADAĆ SENS, uczynić je takim, na jakie zasługuje – WYJĄTKOWYM. Aby tak się stało, zachęcam Cię…

...więcej
Między zwierciadłem a szkiełkiem witraża - fot. iStock

Między zwierciadłem a szkiełkiem witraża

Postrzeganie świata zewnętrznego, przetwarzanie informacji jest związane z budową mózgu i funkcjonowaniem układu nerwowego. Nauka potwierdziła, że mózgi kobiety i mężczyzny różnią się między sobą. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na nasze zachowanie. Jeśli kobieta rozumie, że jej mężczyzna nie rozróżnia odcieni kolorów, to nie powinna zadręczać go pytaniami typu: „Lepiej mi w turkusowej czy szafirowej sukience?”.

...więcej
Ciesz się ze swojego ciała - fot. iStock

Ciesz się ze swojego ciała

Radość z siebie samego to dla mnie także radość z mojego ciała. Ale najpierw musiałem się nauczyć u Karlfrieda Grafa Dürckheima, że ja nie mam ciała, tylko jestem ciałem, że przedstawiam siebie w moim ciele. Te słowa padły wtedy na podatny grunt mojego myślenia kreatywnego. Tak jak chciałem osiągnąć coś w pracy, tak samo chciałem żyć w pełnej świadomości mojego ciała, rozluźnić je, aby wszyscy widzieli, że jestem w kontakcie ze sobą. To było męczące. Żeby nauczyć się radości z własnego ciała, najpierw musiałem się uwolnić od myślenia o osiągnięciach.

...więcej
Ciesz się swoimi przyjaciółmi - fot. rgbspace - Fotolia

Ciesz się swoimi przyjaciółmi

Ciesz się swoimi przyjaciółmi! Jeżeli się zastanowisz, kim są twoi przyjaciele i przyjaciółki, z kim się chętnie spotykasz, do kogo lubisz zadzwonić, to z pewnością przyjdzie ci do głowy wystarczająco dużo osób. A przyjaźnie należy pielęgnować.

...więcej
Serce wojownika - fot. Johnny Jet - flickr.com

Serce wojownika

Jak w dzisiejszym świecie być prawdziwym mężczyzną? Co to w ogóle znaczy? Jak być walecznym, ale nie gwałtownym? Wrażliwym, ale nie mazgajem? Odpowiedzialnym, ale nie wyrachowanym? Pracowitym, ale nie przepracowanym i nieobecnym? Te pytania stają przed każdym mężczyzną. Jeśli znajdziesz na nie odpowiedź, będziesz mógł świadomie wędrować przez swoje życie i kreować je tak, jak tego pragniesz.

...więcej
W stanie zawieszenia - fot.  iStock

W stanie zawieszenia

Powołanie jest czymś innym niż chęć wyboru określonej drogi życia. Podobnie jak z wyborem zawodu - można chcieć być pilotem, ale zupełnie nie mieć do tego predyspozycji. O powołaniu mówimy w odniesieniu do małżeństw sakramentalnych, ponieważ głównym celem wyboru tej drogi życia jest wspólne dążenie do świętości. Pierwsze pytanie, jakie powinni postawić sobie narzeczeni, brzmi: „Czy z tą osobą, czy na tej drodze życia mogę osiągnąć świętość? Czy chcę trwać do końca w miłości, wierności, uczciwości, niezależnie od tego, jak będzie wyglądało nasze życie po ślubie? Czy chcę przekazać życie i dobrze wychować dzieci? A może decyduję się na małżeństwo z lęku przed samotnością, z powodów finansowych czy pobudek seksualnych? Albo dlatego, że jest mi z tą osobą dobrze i spodziewam się, że po ślubie będzie lepiej (czyli z egoizmu)?”. Jeżeli ktoś nie potrafi kochać, a w małżeństwie szuka jedynie zaspokojenia swoich potrzeb, to z pewnością nie jest to droga dla niego.

...więcej

Koncepcja ekologii człowieka

Najpierw potrzebujemy odnalezienia głębokiego sensu naszego życia. Wszystko przychodzi etapami. Teraz człowiek szuka odpowiedzi po omacku. Dawniej zacząłby od poszukiwania w Kościele katolickim, rozmawiałby z jakimś mnichem itp. Dziś szuka w różnych przestrzeniach kultury. Propozycji ma mnóstwo, od wielu typów medytacji, okultyzmu i innych rzeczy aż po ofertę chrześcijańską. Czasami od razu trafi na to, czego szuka, bywa jednak, że musi przebiec dziesięć stadionów aż dotrze do sedna.

...więcej
Patrzeć, rozważać, naśladować - fot. pixbay

Patrzeć, rozważać, naśladować

Pamiętam rozmowę, w której na propozycję wspólnej modlitwy („Może odmówmy dziesiątek różańca?”), zapytałem: a jaką tajemnicę? Osoba, z którą rozmawiałem, popatrzyła na mnie, jakbym nagle spadł z kosmosu. Po oczach widziałem, że nie rozumiała sensu pytania.

„A co to za różnica?” - spytała. Odpowiedziałem cierpliwie: Przecież różaniec ma sens wtedy, gdy odmawiając go, rozważamy tajemnice. Jeśli tego nie robisz, to po prostu odmówisz pobożnie „Ojcze nasz”, dziesięć „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”. Ale nie będzie to różaniec!

...więcej
Wolontariusz - bezcenny - fot. Dustin Jensen - flickr.com

Wolontariusz – bezcenny

Po roku nauki i pracy każdy zasługuje na porządny odpoczynek. Jednych stać na bajeczne wakacje w światowych kurortach, innych na mniej ekstrawaganckie wyprawy. Jeszcze inni powiększają swój kapitał, zatrudniając się do pracy. Zupełnie odmienną kategorię osób tworzą ci młodzi, którzy równocześnie pracują, uczą się i odpoczywają, dając siebie innym. To wolontariusze, których w młodzieżowym tłumie rozpoznać można po wyjątkowo jasnym spojrzeniu i uśmiechu, który otwiera każde drzwi.

...więcej
Rekolekcje ignacjańskie - fot. Lel4nd

Światło i hamulec bezpieczeństwa

Wyłączona komórka, milczenie, dużo modlitwy, rozmyślania i lektura Pisma Świętego - i tak przez kilka kolejnych dni. Wszak nic co dobre nie przychodzi bez wysiłku. Rekolekcje św. Ignacego stały się lekarstwem na zabieganie i bezradność oraz receptą na odnowę ducha.

Rekolekcje ignacjańskie, bo o nich mowa, stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich nie tylko kapłani i osoby konsekrowane. Do domów prowadzonych przez księży jezuitów jadą też świeccy. Wyzwaniem jest nie tylko zasada milczenia. O wiele trudniejszą kwestią jest analizowanie swojego życia, wsłuchiwanie się w siebie i poznawanie głosu Boga, który przecież przemawia subtelnie i cicho. Przestępując próg rekolekcyjnego domu, za drzwiami zostawiamy naszą pracę, najbliższych, wszystkie ważne i ważniejsze sprawy. Jesteśmy tylko my i Bóg. I koniec… a w zasadzie początek. Z tych rekolekcji można wyjechać z nowymi pragnieniami, z Bożymi inspiracjami i być może innym pomysłem na życie. Rekolekcje ignacjańskie to dawanie szansy nie tylko sobie, ale też i Panu Bogu. W takich warunkach On może do nas mówić, a my możemy Go słuchać.

...więcej
Trzy wymiary jednego spotkania - fot. Emilio Labrador - flickr.com

Trzy wymiary jednego spotkania

Myślę, iż wiele osób przeżywa bardzo mieszane uczucia, jeżeli chodzi o spowiedź. Z jednej strony upatrują w niej źródła bardzo ważnych doświadczeń i często z tego sakramentu korzystają, a z drugiej ci najgorliwsi często też najwięcej się w konfesjonale nacierpieli.

...więcej
Bp Wojciech Polak - fot. Biuro Prasowe KEP

Trzeba otworzyć serce

O grzeszności i nawróceniu rozmawiamy z bp. Wojciechem Polakiem, przewodniczącym Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

...więcej
Trzy kroki ku pokojowi serca - fot. iStock

Trzy kroki ku pokojowi serca. Rzecz o przebaczeniu

Ciekawe, że w naszych nowoczesnych i skomputeryzowanych czasach spotykamy coraz więcej ludzi, którzy, przeżywają ogromne dramaty związane z poczuciem winy i odrzucenia. Wielokrotnie już słyszałem: „Ojcze, jestem potępiony”. Kiedy pytam dlaczego, otrzymuję bardzo podobne odpowiedzi: „Zgrzeszyłem”, „Jestem słaby”, „Nie można wybaczyć tego, co zrobiłem”. Niestety, wcale nierzadko takie podejście prowadzi do załamań i dramatów. Natomiast kiedy udaje mi się z tymi osobami „pracować”, okazuje się, że pod tymi dramatami istnieją inne, nieuświadomione przyczyny doświadczanego zagubienia. Można tam znaleźć m.in. bardzo wysokie (nierealne wprost) wymagania, jakie sobie stawiają czy też niewiarę, że Bóg może im wybaczyć (innym tak, ale im nie!), czy wreszcie nienawiść siebie.

Wydaje mi się, że mamy trzy poziomy do przejścia, aby mówić o przebaczeniu czy pojednaniu. Mamy Boga, nas i drugiego człowieka.

...więcej
Trzy kilo woli Bożej - fot. Esparta - flickr.com

Trzy kilo woli Bożej

Skoro nie da się jej kupić w sklepie, to jak ją znaleźć?

Wyobraźmy sobie niedzielny poranek w jednym z prowincjonalnych, polskich miast. Szaleje bezrobocie, panowie pod sklepem piją tzw. wino zwykłe za 3 złote i 60 groszy. Między ratuszem
a supermarketem smętnie pluska niewielka fontanna. A w parafii obok, na Mszy Świętej, zażywny ksiądz proboszcz tonem co najmniej biskupim głosi kazanie: „Umiłowani bracia i siostry! Wolą Bożą jest, aby nasze życie duchowe owocowało transcendencją! Podstawowym wymiarem naszego powołania w Chrystusie jest kontemplacja i naśladowanie dzieł Bożych, aby nasze serca były sercami czystymi i odkupionymi...”. Połowa wiernych śpi. Druga połowa zastanawia się: „O czym ten ksiądz mówi? Czym jest wola Boża? Skąd mam wiedzieć właściwie, czego Pan Bóg chciałby ode mnie w tym momencie?”

Dla tej drugiej połowy napisałem właśnie ten artykuł.

...więcej
Dla przyszłych małżonków - fot. brett.wagner - flickr.com

Dla przyszłych małżonków

Oto garść kapłańskich refleksji dla tych, którzy wybierają małżeństwo, ALE… ale – podobnie jak moja studentka Ania – do końca to wcale nie są pewni i mają całkiem sporo dylematów: czy np. Piotrek to jest właśnie ten facet przeznaczony dla niej przez Boga na męża? Na co zwracać uwagę, żeby się nie pomylić w wyborze tego „jedynego”, tej „jedynej”? Jak nie wpaść w pułapkę zauroczenia, emocji, „motylków w brzuchu”? W jaki sposób dojrzale przygotować się do małżeństwa, aby było ono szczęśliwym życiem „dwojga tworzących jedno” na zawsze, a nie tylko czasową miłostką czy tragifarsą zakończoną rozwodem?

...więcej
Czy czystość jest tym samym, co dziewictwo - fot. brett.wagner - flickr.com

Czy czystość jest tym samym, co dziewictwo

Niektórzy sądzą, że czystość i dziewictwo to synonimy, lecz tak nie jest. Nie wszyscy ludzie czyści zachowali dziewictwo, a nie wszyscy zachowujący dziewictwo są czyści. Na przykład przed swoim nawróceniem św. Augustyn miał nieślubne dziecko, św. Małgorzata z Kortony żyła z przyjacielem bez ślubu, a św. Pelagia była prostytutką. Chociaż nie zachowali dziewictwa, to jednak stali się czyści i osiągnęli świętość. Z drugiej strony, niektórzy ludzie zachowują dziewictwo w sensie technicznym, lecz na liczne sposoby sprzeniewierzają się swojej czystości.

...więcej
Samotna modlitwa we wspólnocie - fot. Fotolia.com

Samotna modlitwa we wspólnocie

Sakrament komunii świętej jest jednym ze sposobów intymnego bycia z Bogiem, które można porównać do seksu zakochanych. Bogu jednak nie wystarcza seks od czasu do czasu – raz w tygodniu w niedzielę. Dlatego Jezus mówi: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda Tobie” (Mt 6,6). W ten sposób Bóg zaprasza nas do medytacji. Szkół nauczających tej modlitwy jest bardzo dużo – poczynając od północno-zachodnich, a na południowo-wschodnich kończąc. Wspólnym mianownikiem jest dla nich poszukiwanie ciszy. Mantra albo formuła modlitewna jest tylko narzędziem, aby odkryć istniejącą w nas od zawsze ciszę. Wtedy słowa ustają, nawet jeśli myśli o obiedzie pojawiają się na horyzoncie. W medytacji nie chodzi bowiem o to, żeby nie myśleć, ale aby słuchać ciszy. Potrzebujemy dyscypliny, dlatego ważne jest, aby medytować 20-30 minut codziennie, rano i wieczorem.

...więcej
1«1234» 4