Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Jak znaleźć?» Niezbędnik szukającego

Niezbędnik szukającego

Zbigniew Nosowski - fot. Błażej Benisz - wikipedia.org

Razem jesteśmy silniejsi

Czasami nie potrafimy bez spróbowania odpowiedzieć na pytanie, czy łatwiej nam znajdować Boga w ciszy, czy w głośnej modlitwie charyzmatycznej. Zatem trzeba szukać, myśleć, co nas pociąga szczególnego w ludziach, którzy nas zafascynowali, a są w konkretnej wspólnocie. I zastanowić się, czy to wypływa z tej wspólnoty, czy to jakieś osobiste cechy tych osób. A Opatrzność przez tego typu wydarzenia potrafi prowadzić, nawet ludzi najbardziej nieświadomych.

...więcej
Wstępny kwestionariusz - fot. vanessa_hutd - flickr.com

Wstępny kwestionariusz

Słyszysz wiele razy, że jesteś już dorosły, dojrzały i powinieneś wiedzieć, co masz robić, jak się zachowywać itd. W praktyce życia codziennego okazuje się jednak, że to nie takie proste. Z jednej strony dodajesz sobie lat, powagi i rzekomych doświadczeń, żeby okazać się prawdziwie dorosłym człowiekiem, a z drugiej nie zawsze masz pewność, iż wybory, których dokonujesz, są słuszne i poprawne. Jak zatem wybrać, by być szczęśliwym? Skąd wiadomo, że dokonany wybór to nie pomyłka?

Chcę w poniższym rozważaniu zaproponować kilka pomysłów i wskazówek, abyś potrafił zobaczyć problem, mądrze go ocenił i właściwie działał.

...więcej
Zdrowie duchowe -fot. Lel4nd - flickr.com

Zdrowie duchowe

Modlitewne i nieburzliwe życie klasztorne może i mogłoby tłumaczyć zerowe statystyki depresji u zakonników. Jestem jednak realistką, nie wydaje mi się, aby gdziekolwiek był dzisiaj tak bezpieczny azyl, w którym można wieść naprawdę bezstresową egzystencję. To że niewiele wiemy o depresji w klasztorach, nie musi oznaczać idylli. Zresztą nie zamierzam bynajmniej propagować klasztornego stylu życia, nawet gdyby miało to uchronić nasze oraz przyszłe pokolenia przed plagą „dołów” psychicznych. Dostrzegłam jednak pewną szansę w lekcji, jaką może nam dać refleksja nad wpływem duchowości na stan umysłu, uczuć i emocji, a poprzez nie także na to, co robimy, jak postępujemy i w ogóle jak przeżyjemy nasze życie.

...więcej
Ks. Waldemar Mróz

Odkryć sens liturgii

Postawy w liturgii wyrażają nasz stosunek do Pana Boga i przyczyniają się do harmonii, piękna liturgii. Są nie tylko elementami towarzyszącymi modlitwie, ale jej rodzajem. Dlatego ważne jest zrozumienie, dlaczego przyjmujemy taką, a nie inną postawę w różnych momentach liturgii. Nie ma tutaj jednak dowolności. Liturgia jest uporządkowana. Jakie postawy i w jakich momentach przyjmują uczestnicy - określa Kościół. Jest to bardzo ważne, gdyż jednakowe postawy wszystkich uczestników są wyrazem jedności wspólnoty Kościoła.

...więcej
Kościelny savoir-vivre - fot. Randy OHC - flickr.com

Kościelny savoir-vivre

Żyjemy w świecie, w którym obowiązuje określona kultura. Wiemy, co założyć na siebie, kiedy idziemy na wesele, jak zachować się przy stole, w teatrze czy w muzeum. Tej wiedzy zdaje się nam jednak często brakować, gdy wybieramy się do kościoła.

...więcej
Tato, mamo - idę do seminarium - fot. Alistairas - flickr.com

„Tato, mamo — idę do seminarium!”

Teoretycznie wiedzą to wszyscy: podstawą wszystkiego, co będzie się liczyło w życiu, jest rodzina, a także „mała ojczyzna” i lokalny Kościół, urzeczywistniający się w parafii. Jak dobrze, że tak serdecznie przypomniał nam o tym Ojciec Święty, podczas swojego pobytu w rodzinnych Wadowicach 16 VI 1999 r., gdy stanął na pomoście łączącym jego dom rodzinny z parafialną świątynią: „Tu, w tym mieście Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło” (Jan Paweł II, Bóg jest miłością, VII pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, Olsztyn 1999, s. 239-240.).

...więcej
1«12344